EFT

WHH

 

Technika

Emocjonalnej

Wolności

 

 

UZDRAWIANIE
CAŁYM
SERCEM

EFT - Warsztaty, trener rozwoju osobistego

 

SWK - CZYLI CO JEST CENNIEJSZE - Syndrom wtórnych korzyści

No właśnie, czasem jest tak że czegoś bardzo chcemy i nie możemy tego osiągnąć. Mało tego dzieje się odwrotnie, mamy poczucie, że oddalamy się od tego czegoś jeszcze bardziej, sabotując własne działania w sposób, który jeśli spojrzymy z boku, nas zaskakuje. Mało tego nie możemy pojąc czemu tak jest?

Na logikę biorąc wszystko zrobiliśmy co naszym zdaniem było konieczne do osiągnięcia celu, aż tu nagle dochodzi do sytuacji, bądź naszego zachowania, które kompletnie obraca w niwecz to do czego świadomie dążymy.

 

Otóż dzieje się tak, kiedy nasz umysł podświadomie wybiera

coś bardziej cennego od czegoś cennego.  

 

Czemu tak się dzieje? Co jest przyczyną, źródłem takich problemów, które prowadzą do tak przykrych skutków?

 

Otóż przyczyna z reguły tkwi w naszym umyśle, który na podstawie pewnych zdarzeń mających miejsce w naszym życiu dochodzi do błędnych wniosków, traktując je jako te jedynie słuszne i właściwe. W oparciu o nie, podporządkowujemy im nasze myślenie i w konsekwencji nasze działania. Aby zaspokoić tą "nadrzędną potrzebę" jesteśmy gotowi zrezygnować z innej potrzeby, choćby była dla nas bardzo cenna, bo jedynie rezygnacja z niej zapewni nam zaspokojenie tej innej.

 

I tak oto manifestuje się sprzeczność interesów na dwóch poziomach: świadomym i podświadomym.

W ten sposób świadoma potrzeba jest podporządkowywana podświadomej, do której nie mamy bezpośredniego dostępu.

Umysł nie ma możliwości skonfrontowania się z tym, co byłoby, gdybyśmy realizowali dwie potrzeby jednocześnie, a przekonanie jest tak silne, że nie przyjmuje on do wiadomości, że mogłoby być inaczej.

Osoby z SWK nie maja pojęcia, że noszą w sobie taki konflikt, skutkiem czego padają ofiarą negatywnych skutków takich przekonań. Umysł na poziomie podświadomym wytworzył u nich tak silne mechanizmy obronne, że są one dla takiej ofiary SWK praktycznie nie do przejścia.

Z racjonalnego punktu widzenia, na poziomie świadomym, interes podświadomy jest wręcz absurdalny. Jeżeli jednak już dojdzie do jego odkrycia, nie wiadomo jak sobie z tym poradzić, ponieważ na poziomie podświadomości wyrobione w niej mechanizmy obronne pilnują aby ten niezwykle cenny "interes, potrzeba" zastała zaspokojona.

 

Nasze potrzeby to m.in.: miłość, bezpieczeństwo, szczęście, zdrowie, spokój, przynależność, akceptacja, przyjaźń.

 

W wyniku pewnych zdarzeń, wyrabiają nam się przekonania że jedynie w ściśle określony sposób możemy spełnić i zaspokoić daną potrzebę. Jeżeli odczuwamy brak jej zaspokojenia, szukamy wszelkich możliwych sposobów żeby tego dokonać.

Szczególne znaczenie maja tutaj deficyty z okresu naszego dzieciństwa, kiedy to właśnie dochodzimy do wniosków, które jeśli je analizujemy z pozycji osoby dorosłej, są kompletnie irracjonalne      

 

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )